Sport psich zaprzęgów

Sport psich zaprzęgów uprawiam praktycznie od pierwszych zawodów w Polsce, które odbyły się w 1991 roku w Szczypiornie (k.Warszawy), a ja startowałem w nich w konkurencji dziecięcej.
Wkrótce zacząłem biegać z rollpulką (małym wózeczkiem z dyszlami) ze wspaniałą, sprowadzoną ze Stanów Zjednoczonych malamutką Wakon's CELERRIMUS SAKAHET. Nie było wówczas podziału na kategorie wiekowe. W konkurencji z dorosłymi mężczyznami nieźle musiałem się nabiegać, żeby się nie dać.
Niedługo później odwiedziła nas Mistrzyni Finlandii Aanu Jaakonsari, która wraz z 10-cio psim zaprzęgiem podróżowała do Tima White'a do Minnesoty, by przez kilka miesięcy startować w zawodach. To był mój pierwszy kontakt z alaskan husky. Byłem pod wrażeniem ich niesamowitej karności i posłuszeństwa. To Aanu poprosiła Tima, aby wybrał dla mnie wśród swoich psów lidera. I tak, na pierwszych moich zagranicznych zawodach - Topolino Trophy (pierwszych nieoficjalnych Mistrzostwach Świata Juniorów) dostałem od Tima GRACIE - moją genialną, wspaniałą liderkę. Gracie była później profesorem wszystkich moich kolejnych liderów. Gdy okazało się, że o sporcie zaprzęgowym wie więcej niż ja, nabrała nieznośnej maniery mądrzenia się np. przy wyborze trasy. Kiedy na starość walczyła z rakiem, kurowała się - w moim łóżku, zajmując zawsze najlepsze miejsce.
Wkrótce do mojego zaprzęgu dołączyła druga liderka - prosto z Alaski, z hodowli Kathy Frost, ówczesnej Prezydent Alaska Dog Mushers Association, szkolona przez Lynn Orbison - Cyclops, ze względu na milion szalonych pomysłów zwaną Psycho.
Gracie, Psycho, Speer i Strong to mój pierwszy zaprzęg z prawdziwego zdarzenia.Mistrzostwa Litwy

Legia Mistrzostwa Litwy

 

 

Mistrzostwa Świata '1999

Legia Mistrzostwa Świata '1999 w Sils, Szwajcaria

 

 

Bacqueira Beret MS Juniorow 99

Bacqueira Bacqueira Beret, hiszpańskie Pireneje - oficjalne Mistrzostwa Świata Juniorów 1999 rok. Startowałem z 6-tką z wielkimi szansami na podium. Niestety Gracie dostała ataku padaczki, nie chciałem wkładać jej do torby i odczekałem, aż poczuła się dobrze i spokojnie dojechałem na metę. Żegnaj medalu. Race Marshall Monique Bene uhonorowała mnie nagrodą z sportową postawę.
 

Pierwsza Pirena

 

Legia Moja pierwsza Pirena - 2002 rok. Miałem wtedy 19 lat, 19 numer startowy i zająłem 19 miejsce na 42 startujących. Na widok moich wielkich psów hiszpański weterynarz powiedział, że leczy psy, a nie kucyki. Tu wielką satysfakcję przyniosła mi nagroda Musher Mas Solidario - przyznawana za sportową postawę. Drugi raz na Pirenie wystartowałem na nartach biegowych w skijoringu (2009 rok).
   
Więcej artykułów…


Strona 4 z 5