Sport psich zaprzęgów

Sport psich zaprzęgów uprawiam praktycznie od pierwszych zawodów w Polsce, które odbyły się w 1991 roku w Szczypiornie (k.Warszawy), a ja startowałem w nich w konkurencji dziecięcej.
Wkrótce zacząłem biegać z rollpulką (małym wózeczkiem z dyszlami) ze wspaniałą, sprowadzoną ze Stanów Zjednoczonych malamutką Wakon's CELERRIMUS SAKAHET. Nie było wówczas podziału na kategorie wiekowe. W konkurencji z dorosłymi mężczyznami nieźle musiałem się nabiegać, żeby się nie dać.
Niedługo później odwiedziła nas Mistrzyni Finlandii Aanu Jaakonsari, która wraz z 10-cio psim zaprzęgiem podróżowała do Tima White'a do Minnesoty, by przez kilka miesięcy startować w zawodach. To był mój pierwszy kontakt z alaskan husky. Byłem pod wrażeniem ich niesamowitej karności i posłuszeństwa. To Aanu poprosiła Tima, aby wybrał dla mnie wśród swoich psów lidera. I tak, na pierwszych moich zagranicznych zawodach - Topolino Trophy (pierwszych nieoficjalnych Mistrzostwach Świata Juniorów) dostałem od Tima GRACIE - moją genialną, wspaniałą liderkę. Gracie była później profesorem wszystkich moich kolejnych liderów. Gdy okazało się, że o sporcie zaprzęgowym wie więcej niż ja, nabrała nieznośnej maniery mądrzenia się np. przy wyborze trasy. Kiedy na starość walczyła z rakiem, kurowała się - w moim łóżku, zajmując zawsze najlepsze miejsce.
Wkrótce do mojego zaprzęgu dołączyła druga liderka - prosto z Alaski, z hodowli Kathy Frost, ówczesnej Prezydent Alaska Dog Mushers Association, szkolona przez Lynn Orbison - Cyclops, ze względu na milion szalonych pomysłów zwaną Psycho.
Gracie, Psycho, Speer i Strong to mój pierwszy zaprzęg z prawdziwego zdarzenia.Mistrzostwa Europy ECC Węgry

Legia Mistrzostwa Europy ECC Węgry

 

 

Mistrzostwa Świata na Jukonie w Kanadzie

Dawson Dawson City – Mistrzostwa Świata na Jukonie w Kanadzie. Było to fantastyczne przeżycie, mimo iż z wypożyczonymi z Alaski psami wiele nie zwojowaliśmy. Prawdziwa Daleka Północ, zorza polarna, mróz -30°C, który Kanadyjczycy oceniali jako duże ocieplenie (przedtem było nawet -60º). Nieprawdopodobne miasteczko, wyglądające jakby czas zatrzymał się w czasach Londona… No i trasy – perfekcyjnie przygotowane na Jukonie przez Canadian Rangers!
 

Mistrzostwa Świata w 2005 Oregon

Oregon Atta Boy - Mistrzostwa Świata w 2005 roku na średnim dystansie w Bend, Oregon, USA. Aby wypożyczyć zaprzęg na zawody pracowałem wożąc zaprzęgiem turystów w Oregonie u Jerriego Scidorisa.
 

Trophee de Savoie

Trophee Trophee de Savoie - rok 1999. Moje pierwsze wieloetapowe wyścigi sprinterskie. Wygrałem kategorię juniorów. Francuzi w popłochu ściągali hymn Polski aż z Albertville... Rok później w następnym Trofeum Sabaudii startowałem już w szóstkę i znów byłem najszybszy wśród juniorów.
 

Antigo, USA '2001

 

Legia Stany Zjednoczone - Antigo Winterfest Sleddog Marathon, Wisconsin rok 2001 - moje pierwsze wyścigi za oceanem i pierwszy start w wyścigach średniodystansowych i ... I miejsce! Następne wygrane amerykańskie wyścigi średniodystansowe to Apostle Sled Dog Race w Bayfield.
 


Strona 3 z 5