Pokazy chartów

W dawnej Polsce łowy stawiane były na równi ze znajomością sztuki rycerskiej. Z chartami (2 lub 3 nazywano je smyczą) polowano na zające, lisy, wilki i sarny a także na suhaki i dropie. Zadaniem chartów było dogonienie zwierzyny, schwytanie jej i zabicie. Myśliwy jechał konno, musiał być świetnym jeźdźcem, a i koń nie mógł być byle jaki skoro miał podołać trudom gonitwy po bezdrożach. Psy prowadzono przy koniach na specjalnej smyczy. Do polowania z chartami potrzebne były także specjalnie szkolone konie, szybkie, dzielne zwrotne i wytrzymałe. Umiały one współpracować z psami, doskonale wiedziały o co w tej zabawie chodzi , same też wypatrywały zająca i na jego widok potrafiły od razu ruszyć galopem. Uważały też aby nie wpaść na psy.

Dziś emocje dawnych polowań można poczuć podczas terenowych wyścigów chartów- tzw. prób pracy smyczy ( w gwarze łowieckiej smycz to para lub trójka chartów).Zająca zastąpił tu wabik wykonany najczęściej z pociętych pasków folii. Jego tor imituje kluczenie uciekającej zwierzyny. Charty świetnie bawią się takim pościgiem ,pracując jak na prawdziwym polowaniu.Pokazy z chartami
Wyjazd na polowanie z chartami

  • Dwa konie, dwóch szlachciców: jeden prowadzi przy koniu "smycz" (parę lub trójkę) chartów

- pokaz współpracy smyczy chartów z koniem i jeźdźcem

  • pogoń chartów za przynętą

na zakończenie waśń szlachciców o charty i konny pojedynek

Wyjazd na polowanie z chartami

  • Trzy konie, dama w sukni i dwóch szlachciców;

dwie "smycze" chartów ; ewentualnie jeden z jeźdźców trzyma sokoła na rękawicy.

  • Pokaz polowania z chartami przynęta prowadzona mechanicznie
  • Możliwy także pokaz "polowania" z sokołem.
  • Charty ścigające przynętę

charty
charty
charty1
charty2
charty3
charty4
charty5
charty6
charty7
 

Pokazy w Chantilly pod Paryżem

 

Legia Miałem przyjemność i zaszczyt uczestniczyć w pokazach w dniu polskim na słynnym torze wyścigów konnych w Chantilly. Brałem udział w pokazie husarii, dżygitówki w scenie krakowskiego wesela i scenie wyjazdu na polowanie z chartami. Impreza była najwyższej rangi, a patronowała jej Pierwsza Dama Rzeczypospolitej pani Jolanta Kwaśniewska.
 

Pokazy chartów

Legia Pokazy chartów
 

Hubertus w Łęczycy

Legia Zdjęcia z Hubertusa w Łęczycy 2008 rok